Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Drożeją opłaty za odbiór śmieci

11 listopada 2019 18:55 | autor: redakcja

Międzyrzec Podlaski jest jednym z wielu polskich miast, które ogarnęła fala śmieciowych podwyżek. Od nowego roku będziemy płacić o 4 złote więcej za odpady segregowane i 15 złotych więcej za niesegregowane.

Miesięczna opłata za odpady segregowane wzrośnie z 13 do 17 złotych od osoby przy liczbie do 4 mieszkańców nieruchomości i z 11 na 15 złotych od piątego i następnego mieszkańca. Natomiast odbiór odpadów zmieszanych drożeje z 25 na 40 złotych. Uchwałę o nowych opłatach za odbiór śmieci przyjęto na ostatniej sesji rady miasta. Przeciwko głosowali Barbara Jurkowska i Mirosław Jung z PiS. Pozostali radni poparli projekt.

Liczne informacje o znacznych podwyżkach cen za gospodarowanie odpadami zaniepokoiły Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Ta instytucja zbadała sytuację we wszystkich 302 gminach miejskich w Polsce. Efektem jest „Raport z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019”.

- Badanie pokazało, że wzrost opłat płaconych przez mieszkańców za odbiór śmieci rozpoczął się w 2017 r, a potem z roku na rok był coraz większy. W latach 2018 -2019 ponad 60 proc. gmin podniosło lub planuje zwiększyć ceny. Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Największe dotyczą woj. mazowieckiego – informuje na stronie UOKiK prezes Marek Niechciał.

Ponadto prezes UOKiK przekonuje, że negatywne zmiany przepisów prawynych z 2012 r. doprowadziły do wyeliminowania z rynku wielu przedsiębiorców. - Z roku na rok maleje liczba podmiotów, które biorą udział w przetargach. W ciągu ostatnich dwóch lat w ponad połowie gmin miejskich o zamówienie ubiegał się tylko jeden przedsiębiorca. Jednocześnie widać, że tam gdzie o kontrakt z gminą walczy większa liczba firm mieszkańcy płacą taniej za odbiór śmieci – mówi Marek Niechciał.

Kolejnym powodem podwyżek, który podały gminy był wzrost kosztów zagospodarowania odpadami. Ma na to wpływ kilka głównych czynników. Pierwszym z nich jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej za składowanie śmieci. Kolejnym jest zwiększenie liczby surowców, które muszą segregować mieszkańcy. Samorządy często wskazywały też wzrost kosztów Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a także nieprawidłową segregację śmieci przez mieszkańców – podaje UOKiK. Zdaniem urzędu, niezależnie od badania i odpowiedzi gmin należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik – wzrost cen gospodarowania odpadami w całej Europie wynika z zakazu importu odpadów wprowadzony przez Chiny, które wcześniej były największym światowym odbiorcą odpadów z papieru i plastiku.

Dodaj swój komentarz:
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (14 listopada 2019 01:20)
  Mają rozmach ..........
  autor: gość

  (13 listopada 2019 04:48)
  Dolicz kilometrówkę i rate za samochod.
  autor: gość

  (12 listopada 2019 20:43)
  Zarobki prezesa i kierownika są w oświadczeniach majątkowych na stronie miasta i powiatu. Powiem tak, większość chciałaby zarabiać 80 albo 150 tys. Nie interesuje mnie cena cebuli ani buraków, na ich poziom burmistrz nie ma wpływu. Ale PUK jest spółką miejską. Tylko, że tam burmistrz też nie ma nic do powiedzenia
  autor: gość

  (12 listopada 2019 17:38)
  Prąd od stycznia dla przedsiębiorców wzrasta o 53 %, płaca minimalna wzrasta do 2600, opłata za składowanie śmieci wzrasta od stycznia z 170 zł do 270 zł za tonę, wprowadzono dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem roszczeń na wypadek pożarów, wprowadzono obowiązkowy monitoring 24 godz. na dobę z zapisem minimum miesiąc, dodatkowe odbiory śmieci. To są koszty na które przedsiębiorcy nie mają wpływu.
  autor: Gość

  (12 listopada 2019 17:29)
  "Kruk krukowi oka nie wykole" Ekolider, PUK i miasto, krzywdy sobie zrobić nie dadzą.To jedna klika jest przecież.
  autor: Gość

  (12 listopada 2019 17:06)
  Poczekajcie, a zobaczycie jakie bedą podwyżki jak płaca minimalna wyniesie 4000 tak jak zapowiadają. Narazie zmienia się od nowego roku tylko z 2250 na 2600.
  autor: gość

  (12 listopada 2019 16:25)
  Jaki Kot ma wpływ? Przecież to nie tylko PUK zbiera odpady. Jest jeszcze EKOLIDER. Tam też w zarządzie Miasto jest?
  autor: gość

  (12 listopada 2019 16:16)
  A czy jest szansa na zatrudnienie w administraji, tak z ulicy? Raczej nie. A co do cen- Kot na ceny cebuli nie ma wpływu ale na ceny wywozu śmieci juz tak. No ale trzeba podziękować mlodemu za rozwieszanie banerów.
  autor: gość

  (12 listopada 2019 15:56)
  Do psl-po
  Niech Pan/Pani się zatrudni w firmie to dowie się wtedy ile zarabia pracownik gospodarczy, a ile kierowca. Zazwyczaj dostają najniższe krajowe + nadgodziny (których i tak mało mają)
  autor: Mieszkaniec miasta

  (12 listopada 2019 13:53)
  Wszystkie ceny rosną a akurat śmieci przeszkadzają? Co ma Burmistrz do tego, że firmy odbierające śmieci podnoszą ceny? Dlaczego nie krzyczeliście jak cebula po 6 zł była - to też podwyżka o 4 zł.
  autor: gość

  (12 listopada 2019 12:15)
  chcieliście PO Kota,to macie
  PO Kot,nie zajmuje się pierdołami,ludzie wybrali go na pięcioletnią kadencję,to teraz mogą mu naskoczyć.Co mu tam podwyżki drastyczne za śmieci i inne ,ważne aby kasa się zgadzała.
  autor: gość

  (12 listopada 2019 10:45)
  Hahahaha
  Więcej prezesów, więcej "derektorów".
  autor: GRD

  (11 listopada 2019 22:37)
  PSL - PO
  Autor usiłuje usprawiedliwić podwyżkę. Ja zwracam uwagę, że w Międzyrzecu Podlaskim gospodarką odpadów zajmuje się PUK. Firma która w całości należy do Urzędu Miasta. A to oznacza, ze nie musi ona pracować na duży zysk dla Prezesa i Dyrektorów, Członków Rady Nadzorczej - tak jak inne spółeczki. Może Burmistrz, ujawni jaka jest średnia płaca w PUK. Ile zarabiają szeregowi, a ile Członkowie Zarządu, Naczelnicy, Dyrektorzy? Ile to przeznaczono na podwyżki dla tych najmniej zarabiających.
  autor: PiS

  (11 listopada 2019 22:12)
  hehehe
  Zmiany wprowadzone w 2012 byly tak negatywne, ze doprowadzily do podwyzek w 2017-2019. Co zlego to nie my :)))
  autor: Mazzieh

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny