Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8°C
Kontakt
gmina Drelów

Fundamenty pod gminne inwestycje

2 sierpnia 2016 18:28 | autor: M. Olesiejuk
Budynek Urzędu Gminy Drelów (fot. UG Drelów)

Nie tylko ten, kto zajmował się budową, czy realizował jakąkolwiek inwestycję, wie o tym, że wzniesienie budynku, finalny efekt, wiąże się z wieloma poprzedzającymi procesami. Rozpoczyna się od gromadzenia dokumentacji, uzyskania stosownych pozwoleń, ale też w wielu przypadkach- zabezpieczenia środków czy to własnych, czy kredytowych. Sprawa tyczy się także samorządu.

Biorąc pod uwagę znaczne koszty inwestycji, które realizowaliśmy w poprzednich latach i tych, które czekają nas w latach najbliższych- musimy posiłkować się przede wszystkim funduszami unijnymi. Korzystaliśmy z nich bardzo skutecznie w latach ubiegłych i liczymy, że i w tym okresie programowania (2014/20) zrobimy to efektywnie. Chodzi zawłaszcza o budowę wodociągów, instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Dlatego też, już od ponad roku, przygotowujemy plany, projekty oraz pozwolenia na realizacje inwestycji. Zależy nam szczególnie na tych, w których dofinansowanie sięga 85%. Budowane w najbliższych latach wodociągi to odcinek ponad 70 kilometrów. Samo wykonanie podkładów mapowych pod taki obszar wiąże się z kosztami rzędu setek tysięcy złotych.  Póki co wszystko należy sfinansować z własnych pieniędzy, potem dopiero liczyć na refundację w przypadku uzyskania dofinansowania z funduszy europejskich.

Wnioski złożone na obecną chwilę to:

- Wniosek na budowę przykrycia dywanikami asfaltowymi  naszych gminnych dróg betonowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Wniosek na budowę wodociągów w pozostałej części gminy (Żerocin, Kwasówka, Pereszczówka, Witoroż i Strzyżówka).

- Wniosek na wykonanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na wykonanie instalacji, ponad 470 instalacji solarnych na dachach posesji, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz kotłów na paliwo ekologiczne.
- Wniosek oświatowy, który będzie polegał na dokształcaniu, doszkalaniu zawodowym nauczycieli oraz wyposażeniu naszych placówek oświatowych w pomoce naukowe. Wartość tego projektu to kolo 1 mln zł, z czego wkład własny gminy jest zerowy,  polega jedynie na udostępnieniu pomieszczeń do  realizacji projektu. (Z tego typu programów - ponadmilionowej wartości - korzystaliśmy w latach ubiegłych. Liczymy, że nasze doświadczenie przełoży się na korzystny rezultat i w tym okresie.)

Przygotowywane są wnioski:
- Wniosek na budowę wodociągów w miejscowości Danówka i miejscowości Leszczanka, połączony z budową przydomowych oczyszczalni ścieków u tych osób, których jeszcze wspomnianych oczyszczalni nie posiadają.

- Wniosek na głęboką  termomodernizację zespołu szkół w Dołdze. Budynek ten wymaga gruntownego remontu, zwłaszcza ocieplenia, wymiany okien, docieplenia  poddasza, strychu i wyposażenia w nową instalacje grzewczą. (Tutaj także możemy liczyć na 85% dofinansowania  jednak wniosek musi być odpowiednio przygotowany)

Dodaj swój komentarz:
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny