Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.5°C
Kontakt
Region

Informacja IN-1 w formie papierowej – jak wypełnić druk i rozliczyć podatek od nieruchomości?

24 lutego 2024 20:45 | autor: Artykuł sponsorowany

Pomimo dostępności różnych cyfrowych rozwiązań, papierowe druki formularzy podatkowych wciąż cieszą się zainteresowaniem podatników. Jeśli planujesz ręczne wypełnienie formularza IN-1, przeczytaj nasz poradnik! Dzięki niemu sprawnie i prawidłowo zgłosisz nieruchomość do opodatkowania.

Wypełnienie papierowego druku IN-1 – od czego zacząć?

Jako osoba fizyczna zgłaszająca nieruchomość do opodatkowania, nie musisz znać aktualnych stawek podatkowych. Wyliczeniem podatku do zapłaty zajmie się urząd miasta. Decyzję o wymiarze daniny prześle na Twój adres korespondencyjny, podany w informacji IN-1.

Musisz jednak znać dane dotyczące Twojego mieszkania, domu lub gruntu. Znajdziesz je m.in. w księdze wieczystej. W razie potrzeby zawsze możesz też zadzwonić do urzędu miasta i poprosić o pomoc w dopełnieniu formalności.

Poniżej krok po kroku wyjaśniamy niuanse związane z IN-1 jak wypełnić formularz, by dokument był prawidłowy i nie wzbudzał wątpliwości organu podatkowego.

IN-1 – jak wypełnić krok po kroku

W polu nr 1 podajesz numer PESEL lub NIP. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie jesteś podatnikiem VAT, wpisz w tym miejscu numer PESEL. We wszystkich pozostałych przypadkach właściwy będzie numer NIP.

W sekcji A podaj dane urzędu miasta. Wątpliwości nowych właścicieli nieruchomości często wzbudza pole nr 5 „Okres – od którego informacja obowiązuje”. Zawsze będzie to miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpił zakup domu, działki, mieszkania, przejęcie w użytkowanie wieczyste itp. Na przykład dla mieszkanie kupionego 23 lutego, okresem w tym polu będzie 03-2024.

W sekcjach B i C podajesz swoje dane jako właściciela, użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości.

Sekcja D może się okazać najtrudniejsza, szczególnie dla osób wypełniających druk IN-1 pierwszy raz. Poniżej wyjaśniamy istotne kwestie związane z danymi nieruchomości.

Jak wypełnić sekcję D formularza DN-1?

W sekcji D formularza IN-1 na początku należy wykazać dane gruntów – niezależnie od tego, czy podlegają opodatkowaniu, czy są zwolnione z opodatkowania. Najczęściej pojawiającą się wątpliwością jest wykazanie gruntów wykorzystywanych na użytek prywatny. Służy do tego pole 33 „Pozostałe…”.

Powierzchnię gruntu wykazuje się w m 2 . Z wyjątkiem gruntów pod wodami powierzchniowymi, które należy wykazać w hektarach, z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

W przypadku budynków mieszkalnych podaj powierzchnię użytkową w m 2 – mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem klatek schodowych i szybów dźwigowych.

Istotną kwestią okazuje się też podział na wysokości kondygnacji. To ważne szczególnie dla właścicieli domów i mieszkań z poddaszami, suterenami itp. Za pomieszczenia niższe niż 140 cm podatku od nieruchomości nie płaci się w ogóle, natomiast za takie w przedziale 140-220 cm obowiązuje 50% stawki podatkowej.

W części D.3. wykazuje się budowle, czyli obiekty budowlane inne niż budynki. Dotyczy to jednak wyłącznie obiektów wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej.

Załączniki do informacji IN-1

Sam wypełniony formularz IN-1 nie wystarczy. Dołącz do niego przynajmniej jeden z załączników:

  • ZIN-1 Dane nieruchomości podlegających opodatkowaniu
  • ZIN-2 Dane nieruchomości zwolnionych z opodatkowania
  • ZIN3 Dane współwłaścicieli

Tak wypełnioną informację IN-1 wraz z załącznikami podpisz i dostarcz do urzędu miasta.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny