Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.0°C
Kontakt

IPN zaprasza na Kongres

21 marca 2023 19:40 | autor: PAP/IPN

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się Kongres Pamięci Narodowej. To pierwsze takie wydarzenie, oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, nowe technologie, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji.

Przez trzy dni najsłynniejszy polski stadion będzie gościł m.in. edukatorów, naukowców, nauczycieli, działaczy społecznych, Weteranów, dzieci i młodzież, a także blogerów, vlogerów, pisarzy, dziennikarzy i wszystkich, dla których historia i pamięć historyczna są ważne.

Organizatorzy w trakcie 24 paneli dyskusyjnych chcą opowiedzieć o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób, szerokiemu gronu odbiorców, to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Wyniki raportu „Edukacja dla pamięci” zostaną przedstawione podczas konferencji otwierającej Kongres. Będzie to okazja do rozmowy o tym, na czym powinna się opierać nowoczesna, atrakcyjna edukacja historyczna.

Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano m.in. przedstawienie teatralne „Miś Wojtek”, warsztaty „Drużyna Inki” oraz filmy edukacyjne. Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.

Z myślą o nastolatkach powstanie Strefa Nowych Technologii, wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów („Gra Szyfrów”) i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja „Szybowcowa ’87”). Z kolei uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918, aż po czasy „Solidarności” – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów. Odbędzie się też olimpiada gier planszowych.

Młodzi programiści będą rywalizowali w ramach Histhacku – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.

Ważnym punktem Kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”, organizowany już po raz czwarty. Jak co roku, będzie to doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcami.

Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (22 marca 2023 18:17)
  Czasami to mi żal tych pisowskich mózgów wybranych oglądaniem tvp,włączcie sobie na parę minut putinowska telewizję albo z Korei Północnej to poczujecie powiew demokracji i wolnosci
  autor: gość

  (22 marca 2023 08:03)
  Z tą różnicą, że to jest PO-zytevzny idiota, którego środowisko chroni Wałęsę, a JPII, opluwają.
  autor: Gość

  (22 marca 2023 07:17)
  Nie dyskutuj z idiotą, najpierw doprowadzi cię do swego poziomu, później pokona doświadczeniem. Mark Twain.
  autor: gość

  (22 marca 2023 06:57)
  23.26: gościu nie porównuj Ojca Świętego, do konfidenta Wałęsy,z którego służby komunistyczne i radzieckie KGB, uczyniły bohatera.
  autor: Gość

  (21 marca 2023 23:30)
  Nie ma sensu dyskutować z dyletantem, który nie uwzględnia czasów w jakich miały miejsce te wydarzenia. Czasów w których na legalu, na lewicy pojawiały się postulaty legalizacji sexu z nieletnimi. Ale po co sięgać tak daleko, w postępowych mediach przecież można teraz czytać, że masturbacja u kilkuletnich dzieci jest ok.
  autor: gość

  (21 marca 2023 23:26)
  Tzn sb sfalszowala dokumenty dotyczace wojtyly ale nie mogła zrobić tego co do walesy?pytam gdzie Centkiewicz który weryfikuje dokumenty z PRL,kaczor kazał żeby się zamknął?
  autor: gość

  (21 marca 2023 22:27)
  Tak dla Twojej wiadomości. Kwity na Wojtyłę spreparowała bezpieka a kwity na Wałęsę podpisał on sam.
  autor: gość

  (21 marca 2023 22:11)
  Czy wystąpi Centkiewicz wielki guru i autorytet pis któryuwazal że papiery sb są wiarygodne co do walesy ,dlaczego nie wypowiada się co do naszego papieża,czy prawda jest ze chronił pedofilnych księży jak pokazują kwity sb
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny