Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.5°C
Kontakt
Region

Jak dbać o najwyższą jakość wody? Nowoczesne techniki uzdatniania

3 listopada 2023 11:19 | autor: Artykuł zewnętrzny

Uzdatnianie wody jest najważniejszym etapem w procesie dostarczania jej do naszych kranów. Bazuje na kilku technologiach, spośród których wybór dokonywany jest na podstawie wyników szczegółowego badania wody pochodzącej bezpośrednio z ujęcia. Woda przeznaczona do konsumpcji przez człowieka powinna spełniać surowe normy, określone przez odpowiednie organy Unii Europejskiej. Jakimi technikami obecnie uzdatniana jest woda?

Dezynfekcja

Dezynfekcja wody jest jednym z podstawowych etapów jej uzdatniania. Można ją przeprowadzić zasadniczo dwiema metodami – fizyczną i chemiczną. Metodami fizycznymi są:

  • napromienianie UV – oddziaływanie na wodę promieniami ultrafioletowymi; nie powoduje żadnych zmian parametrów wody, jedynie usuwa szkodliwe mikroorganizmy. Niestety, metoda ta jest skuteczna tylko w miejscu bezpośredniego użycia, dlatego wymaga zastosowania dodatkowo metody chemicznej
  • metody termiczne – czyli zabiegi z zastosowaniem wysokich temperatur, w związku z tym kosztowne.

Znacznie szerszy jest wybór metod chemicznych. Oto niektóre z nich:

  • Chlorowanie – to najdawniej stosowana metoda odkażania wody. Polega na gazowaniu wody chlorem lub dodawaniu podchlorynu sodu (soli sodowej kwasu podchlorawego, będącego substancją dezynfekującą), w postaci sypkiej, który rozpuszcza się w wodzie. Im wyższa wartość pH wody, tym więcej potrzebuje ona chloru. Przed chlorowaniem powinno się oczyścić wodę z substancji organicznych i mineralnych, z którymi chlor może wchodzić w reakcje chemiczne i wytwarzać substancje uboczne o działaniu szkodliwym
  • Dwutlenek chloru – to gaz dobrze rozpuszczający się w wodzie i będący silną substancją odkażającą. Stosuje się go coraz częściej zamiast chlorowania, ponieważ nie wchodzi w reakcje z substancjami pochodzenia organicznego, jego działanie jest niezależne od pH wody, jest też bardziej skuteczny od chloru, bezzapachowy i dłużej od niego aktywny. Posiada też zdolność usuwania biofilmu, osiadającego na ścianach wewnętrznych rur i pojemników, przez które przepływa woda, a który sprzyja rozwojowi bakterii
  • Ozon – to najsilniejszy środek dezynfekujący, aczkolwiek szybko się redukuje do poziomu tlenu, ponadto jest słabo rozpuszczalny w wodzie, dlatego zwykle stosuje się dodatkowo inne metody.

Demineralizacja

Demineralizacja wody to proces pozbywania się kationów i anionów, wytworzonych na skutek nadmiernej zawartości soli. Najpopularniejszą metodą demineralizacji jest odwrócona osmoza. Polega ona na wymuszeniu przepływu wody przez półprzepuszczalną membranę, rozdzielającą roztwory soli, odwrotnie do osmotycznego (kiedy z części o niższym stężeniu soli woda naturalnie przechodzi do części o stężeniu wyższym), poprzez dodanie ciśnienia do roztworu o wyższym stężeniu. Wówczas roztwór o stężeniu wyższym przechodzi do tego o stężeniu niższym. Podczas tego procesu na membranie osadzają się cząsteczki soli, a woda przechodzi przez membranę. Jej otwory są mikroskopijne, dlatego stanowią skuteczną barierę dla cząsteczek soli (bądź innej substancji, która ma być odfiltrowana).

Membrana jest więc „sercem” odwróconej osmozy. Skuteczność membrany zależy od technologii jej produkcji, obejmującej magnetyzację. Powoduje ona przyciąganie cząsteczek wody i odpychanie cząsteczek niepożądanych substancji, w tym zwłaszcza metali ciężkich oraz toksycznych związków rozpuszczalnych w wodzie. Firmy, oferujące systemy uzdatniania wody, np. granimex.com.pl dobierają odpowiednie membrany do jej filtrowania w zależności od wyników badania.

Zmiękczanie

Zmiękczanie wody jest procesem neutralizacji nadmiernej ilości związków wapnia i magnezu. Jeżeli badanie wykaże obecność więcej niż 500 mg jonów wapnia na litr, woda jest bardzo twarda. Jeżeli wartość ta mieści się pomiędzy 300 a 500 mg na litr, woda jest twarda. Neutralizacja polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu za pomocą kationowych złóż żywicowych, które przyciągają jony dodatnie, tym samym zmiękczając wodę.

Zmiękczanie wody zapobiega odkładaniu się kamienia na elementach grzewczych urządzeń AGD, a tym samym pogorszeniu jakości ich pracy, a niekiedy nieodwracalnym uszkodzeniom. Kamień może także odkładać się w rurach, zatykając ich światło i sprzyjając korozji instalacji wodno – kanalizacyjnej. Woda przed zmiękczaniem powinna być odżelaziona, bowiem żelazo skraca żywotność żywicy w złożu zmiękczającym.

Zmiękczacze do wody instalowane są jako element stacji uzdatniania na podstawie wyników badania wody.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny