Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
17.0°C
Kontakt
Region

Kiedy należy Ci się odszkodowanie? Najczęstsze przypadki

31 lipca 2024 10:30 | autor: Tekst sponsorowany

Odszkodowanie to świadczenie pieniężne należne osobie, która doznała szkody. Stanowi ono formę rekompensaty i może być przyznane w różnych sytuacjach życiowych. Kiedy mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie i kto ma obowiązek je wypłacić?

Odszkodowanie — najczęstsze przypadki

Odszkodowanie najczęściej kojarzone jest ze świadczeniem przyznawanym poszkodowanemu w wypadku drogowym z polisy OC sprawcy. Nie jest to jednak jedyny przypadek, gdy można ubiegać się o rekompensatę. Należne jest ono osobie, która doznała szkody w różnych sytuacjach życiowych . Może być przyznane jako zadośćuczynienie za:

  • błąd medyczny,

  • niesłuszne zwolnienie z pracy,

  • wypadek przy pracy,

  • wystąpienie sytuacji losowej objętej ubezpieczeniem.

W ostatnim przypadku odpowiedzialność leży po stronie ubezpieczyciela, który wystawił stosowną polisę.

Jak ustalić wysokość odszkodowania?

Kwota odszkodowania zależy od wielu czynników. Prawo cywilne przewiduje możliwość ubiegania się o zwrot całości kwoty tytułem np. kosztów leczenia. Problematyczne jest jednak oszacowanie wydatków, wartości zniszczonych przedmiotów czy utraconych korzyści. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, wysokość odszkodowania ustalana jest na drodze sądowej. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii, z której ofertą można się zapoznać na stronie kamk.pl .

Kiedy odszkodowanie rzeczywiście jest należne?

Sam fakt powstania szkody nie nakłada na sprawcę obowiązku wypłaty odszkodowania. Po stronie poszkodowanego leży obowiązek dowodowy, co oznacza, że musi on wykazać, jakiego rodzaju szkodę poniósł oraz jaka jest jej wartość. W tym celu można powołać rzeczoznawcę , co jest praktykowane, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy mienia. O wiele trudniej natomiast oszacować wartość odszkodowania w przypadku błędu medycznego czy mobbingu.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Istnieją dwa sposoby dochodzenia roszczeń w zakresie należnego odszkodowania. Pierwszym jest polubowne rozwiązanie sporu, a więc zawarcie ugody. W takim przypadku sprawca jest skłonny pokryć koszty, jednak problemem może być osiągnięcie porozumienia w zakresie należnej kwoty. Ugoda znacząco przyspiesza moment, w którym poszkodowany otrzyma środki pieniężne, jednak jej zawarcie nie zawsze jest możliwe. Jeśli druga strona nie poczuwa się do odpowiedzialności bądź zaniża wartość odszkodowania, poszkodowany może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Kancelaria odszkodowawcza świadczy usługi w zakresie reprezentowania klienta zarówno w negocjacjach, jak i przed organem sprawiedliwości. Pomoc specjalisty jest nieodzowna zwłaszcza w sytuacjach spornych bądź skomplikowanych. Należy bowiem zebrać materiał dowodowy, a następnie oszacować wartość odszkodowania. Jeśli druga strona nie zgadza się jego wypłatę, nie pozostaje nic innego, jak złożyć pozew we właściwym sądzie. Dochodzenie odszkodowań to skomplikowana procedura, która wymaga doskonałej znajomości prawa cywilnego oraz, w początkowej fazie, technik negocjacyjnych.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny