Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.5°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Narodowe czytanie „Kordiana”

5 września 2024 09:29 | autor: redakcja

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie. Tym razem lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie „Kordiana” w Międzyrzecu Podlaskim odbędzie się 9 września, o godz. 11 w parku Potockich. Spotkanie organizuje Miejska Biblioteka Publiczna, we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych, Zespołem Szkół Technicznych i Stajnią "Gościniec" Sandry Kieruczenko.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach Polska czytała: 2013 - dzieła Aleksandra Fredry, 2014 - „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, 2015 – „Lalkę” Bolesława Prusa, 2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, 2019 – Nowele polskie (Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), 2020 – „Balladynę” Juliusza Słowackiego, 2021 – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, 2022 – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, 2023 – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

W tekście wykorzystano informacje ze strony www.prezydent.pl

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny