Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-2°C
Kontakt
gmina Drelów

O Bagnoszkach słów kilka...

7 stycznia 2021 08:12 | autor: Anna Ostapiuk
Zespół Śpiewaczy Bagnoszki z Drelowa, 1985 r. (fot. archiwum zespołu Bagnoszki, FB)

W 35 rocznicę powstania Zespołu Śpiewaczego "Bagnoszki" ukazała się publikacja będąca podsumowaniem dorobku artystycznego drelowskich śpiewaczek.

Zespół Śpiewaczy "Bagnoszki" jest jedną z wizytówek gminy Drelów. Powstał 35 lat temu, a jego pierwotny skład tworzyły Wanda Doroszuk, Jadwiga Jaworska , Halina Zieniuk, Janina Nikończuk, Janina Makaruk, Helena Sidorczuk, Janina Kołkowicz, Jadwiga Panasiuk i Janina Karpińska. Zespół mający w swoim repertuarze oryginalne melodie z okolic Drelowa, w tym pieśni okolicznościowe, zalotne, weselne i patriotyczne, rozpoczął działalność pierwszym występem w Międzyrzecu Podlaskim w 1985 r. Śpiewaczki wielokrotnie zdobywały główne nagrody podczas festiwali i konkursów krajowych, powiatowych i lokalnych.

Z inicjatywy Jadwigi Jaworskiej oraz przy udziale Gminnego Centrum Kultury w Drelowie wraz z początkiem 2021 r. została wydana 116 stronicowa publikacja "Śpiewne tęsknoty drelowskie. Historia Zespołu Śpiewaczego Bagnoszki" będąca zbiorem informacji i podsumowaniem dorobku artystycznego "Bagnoszek". W książce zawarto szczegóły dotyczące repertuaru, festiwali i zdobytych wyróżnień. Dodatkowym atutem są ciekawostki i informacje o osobach zaangażowanych w funkcjonowanie zespołu. To również baza ponad 60 autentycznych pieśni regionalnych, których część wzbogacona jest o transkrypcję nutową.

W książce dodatkowo pojawia się m.in. wątek Zespołu Śpiewaczek Ludowych z Drelowa, wspomnienie Władysława Hawryluka, a także artykuły takich autorytetów w dziedzinie kultury ludowej jak prof. dr hab. Jan Adamowski z UMCS w Lublinie. Wydawnictwo do druku opiniowała dr hab. Mariola Tymochowicz z Muzeum Narodowego w Lublinie.

Szczegółów dotyczących promocji oraz dostępności publikacji dla czytelników udziela ⇒ Gminne Centrum Kultury w Drelowie , tel. 83 372 01 54.

____________________
Źródło: GCK w Drelowie

Dodaj swój komentarz:
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny