Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.0°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

"Tworzymy gminę społecznie zaangażowaną". Krzysztof Adamowicz ponownie zawalczy o głosy mieszkańców

22 lutego 2024 22:51 | autor: red.Mi
Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz pełni swoją funkcję od 2014 r. (fot. arch. wł. Krzysztof Adamowicz, FB)

Krzysztof Adamowicz urząd wójta gminy objął w 2014 r., od tego czasu dał się poznać jako ambitny i konsekwentny w działaniach włodarz skupiający wokół siebie zgraną ekipę urzędników, specjalistów i działaczy społecznych. W kwietniu po raz kolejny stanie do walki o reelekcję na kadencję, podczas której zamierza stworzyć w gminie jeszcze lepsze warunki dla przyszłych inwestorów, rozwiązywać dalsze kluczowe dla mieszkańców kwestie oraz pracować na rzecz aktywizacji każdej z gminnych grup społecznych.

Już 7 kwietnia podczas wyborów mieszkańcy naszego regionu po raz kolejny podejmą decyzję i oddadzą swoje głosy na przedstawicieli, którym powierzą kierowanie samorządami. Na chwilę obecną teren gminy Międzyrzec Podlaski reprezentuje jeden kandydat na wójta, jest nim obecny włodarz Krzysztof Adamowicz, który swój urząd sprawuje od 2014 r. Zapytany o to, co jest dla niego motywacją do zabiegania o reelekcję, bez zastanowienia stwierdza, że jest to chęć działania na rzecz mieszkańców i kontynuacja zadań, które rozpoczął w ciągu minionych kadencji.

- Oczywiście będę kandydował, ponieważ chcę kontynuować to, co rozpoczęliśmy, czyli szybkie zmienianie gminy i jej oblicza. Cieszy mnie bardzo aktywizacja społeczeństwa, a współpraca z mieszkańcami i sami mieszkańcy, ich potrzeby i szukanie jak najlepszych rozwiązań to coś, co mnie napędza i motywuje - podkreśla wójt Krzysztof Adamowicz.

Gmina przyjazna mieszkańcom i inwestorom

Włodarz zauważa, że choć gmina prężnie się rozwija, to jest jeszcze wiele obszarów i wyzwań, na których zamierza się skupić w przyszłej kadencji, jeśli tylko otrzyma w wyborach poparcie mieszkańców i ich zaufanie, którym obdarzają go przez te wszystkie lata kierowania gminą.

- Przed tą kadencję stoi kilka fajnych wyzwań, poczynając od opieki dla małych dzieci. Już niedługo ruszamy z przetargiem na żłobek i przedszkole, drugie w gminie Międzyrzec Podlaski stanowiące samodzielne byty. Oczywiście to też gospodarka wodno-ściekowa, czyli dalszy rozwój sieci kanalizacyjnej i przydomowych oczyszczalni ścieków. Ta kadencja będzie naznaczona również poszukiwaniem środków i tworzeniem mechanizmów finansowania budowy nowego urzędu gminy, ale przede wszystkim będzie nastawiona na inwestora. Z racji budowy dróg "dwójki" i "dziewiętnastki" już widzimy ogromne zainteresowanie naszymi terenami, więc chcemy przyciągnąć inwestorów i stworzyć im dobre warunki do inwestowania. Jeszcze w tym roku przystąpimy do planów ogólnych gminy, tak aby inwestorzy po pierwsze zgłaszali wnioski co do zmiany studium, a po drugie, aby mieli przejrzystość związaną z inwestowaniem na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. Ale najważniejszy obszar to nasi mieszkańcy i troska o nich - podkreśla.

Priorytet: Mieszkańcy

W swoich działaniach kandydat na wójta przyszłej kadencji zamierza kontynuować zadania ukierunkowane na każdą z grup społecznych, zarówno dzieci, jak i ludzi młodych i starszych, kończąc na seniorach. Wspomniane wyżej przedszkole i żłobek mają zapewnić opiekę dla najmłodszych, jak i zachęcić młodych rodziców do pozostania na terenie gminy, osiedlania się tu i podejmowania pracy. Jednym z zadań samorządu będzie aktywizacja młodzieży w wieku 16+ oraz członków kół gospodyń wiejskich.

- Chcemy poszerzyć ofertę edukacyjną zarówno dla dzieci w przedszkolach, jak również w szkołach podstawowych, tak aby mogły rozwijać się w miarę swoich potrzeb. Chcemy też wspierać środowisko kół gospodyń, widzimy ten potencjał, przepiękne zaangażowanie w różnego rodzaju inicjatywy na terenie gminy. Chcemy wspierać, doszkalać, pomagać w realizacji projektów, poszukiwać środków nie tylko z budżetu gminy, ale również pozabudżetowych - wymienia przyszłe zadania włodarz.


Dzięki klubom seniora mieszkańcy gminy realizują swoje pasje i odkrywają różne talenty. Samorząd zamierza kontynuować projekt senioralny.

W dalszym ciągu obecny wójt zamierza też zabiegać o programy skierowane do seniorów, co sprawdziło się w latach ubiegłych i dało szansę starszym ludziom na wyjście z domu, aktywne spędzanie czasu, a także w wielu przypadkach odnalezienie i rozwijanie własnych pasji. Przysłużyły się temu niewątpliwie utworzone na terenie gminy w ramach wielomilionowego projektu kluby seniora. Samorząd zamierza kontynuować to zadanie. - Tworzymy już koncepcję nowego projektu senioralnego na terenie gminy, bo oczywiście własnymi środkami możemy zorganizować warsztaty i zajęcia, ale nie chcemy naszych seniorów obciążać kosztami wyjazdów do teatru i wycieczek, w związku z tym potrzebny nam jest dobry projekt.

W trosce o wygodniejsze życie

Wśród kolejnych ważnych kwestii, które będą podejmowane w nowej kadencji, wójt Adamowicz wymienia skanalizowanie wszystkich miejscowości z okolicy Międzyrzeca Podlaskiego i włączenie ich w ciąg miejskiej kanalizacji, na co samorząd ma już odpowiednie zgody i porozumienia. - To, co na pewno się udało w poprzednich latach, to wybudowana za ponad 1,2 mln zł kanalizacja w Berezie, której mój poprzednik przez ponad rok nie był w stanie sfinalizować i porozumieć się z miastem na odbiór ścieków. Dzisiaj w przeciągu sześciu lat mamy skanalizowane oprócz Berezy dwie dodatkowe miejscowości. W tej kadencji będziemy się też mierzyć z planami i możliwościami budowy własnej kontenerowej oczyszczalni ścieków dla kilku miejscowości i już w marcu zaproponujemy mieszkańcom nowy projekt przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach rozproszonych i w miejscowościach z dala od siebie leżących.

Jak podkreśla wójt Adamowicz, gospodarka wodno-ściekowa jest bardzo istotna dla gminy. W tym zakresie w przeciągu ostatnich lat zostały zmodernizowane trzy stacje uzdatniania wody, wybudowano też wodociąg. W planach budowa wodociągu do Dołhołęki, tak, aby wszystkie gminne miejscowości były zaopatrywane w wodę. W tej płaszczyźnie szczególnie istotna jest współpraca z gminami Olszanka, Huszlew, Kąkolewnica i Drelów oraz miastem Międzyrzec Podlaski, z którymi tworzony jest wspólny pierścień połączeń wodociągowych zapewniający wzajemne wsparcie w przypadku jakichkolwiek zawirowań związanych z dostarczaniem wody.


Samorząd przebuduje dwa mosty, w tym nad rzeką Krzną w Rzeczycy

W przyszłej kadencji wójt Krzysztof Adamowicz zamierza też zabiegać o modernizację infrastruktury drogowej. Pozostało już coraz mniej dróg gminnych i powiatowych wymagających remontu bądź budowy. Tu należy podkreślić dobrą współpracę z powiatem, dzięki której w mijającej kadencji wybudowano ponad 25 km dróg powiatowych. Jak podaje włodarz, starania samorządu zaowocowały również budową ok. 27 km dróg gminnych.

- Tylko w jednym projekcie ogarnęliśmy praktycznie połowę miejscowości. W każdej z połowy naszych miejscowości przebudowujemy jakiś odcinek drogi gminnej, bądź też ją budujemy. Wielkim wyzwaniem dla nas są mosty, więc w tej kadencji również zakończymy przebudowę dwóch mostów. Ten rozmach jest ogromny. Do tego potrzeba specjalistów, a urząd gminy takimi dysponuje. Potrzeba nam wsparcia i mamy je w innych samorządach, w urzędzie marszałkowskim, w powiecie bialskim. Ten rozwój, który widzę i o którym słyszę od naszych mieszkańców, jest możliwy dzięki otwarciu się na współpracę. To jest wyznacznik naszych działań - podkreśla.

Wśród inwestycji, które wspólnie zamierzają zrealizować gminy Międzyrzec Podlaski i Drelów są m.in. budowa drogi Muszyki i droga łącząca Zahajki z Berezą, która da alternatywną możliwość dojazdu do miasta.


Gminy Międzyrzec Podlaski i Drelów wspólnymi siłami wybudują drogę łączącą Berezę z Zahajkami

Mijająca kadencja to również wielomilionowe projekty, dzięki którym w domach mieszkańców gminy pojawiły się m.in. instalacje OZE. - Ponad 12 milionów złotych pozyskaliśmy na projekty dla naszych mieszkańców, czy to w kwestii utylizacji foli rolniczej, wymiany pieców, czy też instalacji OZE. Mieszkaniec płacił 15-20% wartości instalacji. Obiecuję, że jak tylko będą możliwości to będziemy to kontynuować, bo to są dobre projekty - zapewnia kandydat na wójta.

Przepis na sukces: Zgrany zespół, wsparcie i współpraca

Kandydat na wójta podkreśla stanowczo, że sukces gminy wynika przede wszystkim z panującej w niej zgody i jednomyślności, na co wpływ ma świetna współpraca nie tylko z pracownikami jednostek, ale też sołtysami i radnymi. - Cieszę się bardzo, że tworzymy gminę społecznie zaangażowaną, a to społeczne zaangażowanie przekłada się na ponad normatywną życzliwość wśród naszych mieszkańców. A to jest ważne.

Od początku pierwszej kadencji włodarz stawia na działania skierowane na mieszkańców i ich godne warunki życia. Zapewnia to wsparcie m.in. sołtysów, którzy najlepiej znają problemy własnych miejscowości. Ścisła współpraca z radą daje dobre efekty.

- Największym sukcesem gminy w pierwszych latach zarządzania były działania nastawione na mieszkańców, aby przyciągnąć i zjednoczyć ich wokół projektów i wspólnych spraw. Oczywiście to nie jest tylko moja zasługa. To jest zasługa przede wszystkim instytucji kultury, sołtysów, radnych, którzy otworzyli się na współpracę, ale też jawność i przejrzystość urzędu gminy, bo o trudnych sprawach, o projektach, a właściwie wszystkim tym, co dzieje się na terenie gminy, informowani są sołtysi i radni. Wyjaśniamy sobie wszystko na komisjach, a finałem tego jest zawsze w miare spokojna i poukładana sesja - argumentuje.


"Tworzymy gminę społecznie zaangażowaną" - podkreśla wójt Krzysztof Adamowicz

"Stawiam na stabilnych, sprawdzonych radnych"

Wkrótce poznamy nazwiska kandydatów do rady gminy. Włodarz zaproponował obecnym radnym, by ponownie starali się o głosy mieszkańców, stawiając na ich doświadczenie, umiejętności i jednomyślność w działaniach ukierunkowanych na społeczność poszczególnych miejscowości.

- Ja przywiązuję się do ludzi i mimo że w życiu ważne są zmiany i one następują, to w pracy potrzebna jest stabilność, właśnie dzięki stworzeniu fajnego zespołu w urzędzie gminy, opartego na stabilnych ludziach, na zasadach, które pozwalają nam służyć naszym mieszkańcom, ale też w sposób skuteczny pozyskiwać środki na projekty i je realizować. To daje gwarancję takiego poczucia bezpieczeństwa. Tak samo jeżeli chodzi o radnych gminy. W tej kadencji zaproponowałem wszystkim radnym z mojego komitetu, aby ponownie wystartowali w wyborach, abyśmy wspólnie jeszcze tę jedną kadencję przepracowali. Stawiam na stabilnych, sprawdzonych radnych, z którymi miałem już możliwość współpracy, poznałem ich możliwości, ale też mamy podobne i zbieżne wizje związane z rozwojem gminy - stwierdza wójt Krzysztof Adamowicz. - To są bardzo ważne osoby przy moim boku, zresztą tak samo jak sołtysi i rady sołeckie, bo oni są takim elementem bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, chociaż ja też tych kontaktów nie unikam. W sposób otwarty rozmawiając z sołtysami tworzymy mapę potrzeb, szukamy metod ich realizacji i wspólnie jeszcze wiele projektów zrobimy.

Urząd wójta i wszelkie zadania jakie się z tym wiążą, odbierają często czas, który można poświęcić najbliższym. W takich momentach najważniejsze jest wsparcie i zrozumienie. Rodzina daje siłę i motywację, również do kandydowania na kolejną kadencję, co podkreśla obecny włodarz gminy. - Największym wsparciem dla mnie jest moja rodzina. Bez wyrozumiałości, bez zrozumienia tej misji, którą mam do spełnienia w gminie, a także wsparcia, dużo trudniej byłoby realizować te zadania. Urząd i wójtowanie zabiera troszkę czas rodzinie, więc cieszę się ogromnie, że mam wsparcie w stu procentach, że stoją za mną murem. Wtedy jest zdecydowanie łatwiej podejmować decyzje.

Szacunek dla każdej kandydatury

Na chwilę obecną poznaliśmy tylko jedno nazwisko kandydata na wójta gminy Międzyrzec Podlaski. Wójt Krzysztof Adamowicz zapewnia jednak, ze jest przygotowany do prowadzenia kampanii wyborczej w sytuacji pojawienia się kontrkandydata. - Pozwala to spojrzeć wielotorowo i wielowarstwowo na potrzeby gminy, bo z reguły w jakichś punktach zadania i programy różnią się. Uważam, że trzeba rozmawiać z ludźmi, trzeba ich słuchać, trzeba konsultować i na bazie wszystkich opinii wypracowywać najkorzystniejsze ścieżki rozwoju, a następnie sposoby ich realizacji. Z szacunkiem odnoszę się do każdej kandydatury, czy to na wójta czy na radnego, bo wszystkim nam tak naprawdę, w tym dzisiejszym takim skłóconym na górze świecie, potrzeba spokoju i zdrowego rozsądku. I ten spokój i zdrowy rozsądek gwarantują na pewno moi radni, bo w spokoju, który zapanował w naszej gminie, który jest wielotorowy, razem możemy wiele fajnych rzeczy zrobić, bo nie musimy tracić sił na jakieś nikomu niepotrzebne potyczki i walkę - podsumowuje wójt Krzysztof Adamowicz.

Komiety wyborcze zarejestrowane na terenie gminy Międzyrzec Podlaski:

1. KWW Krzysztof Adamowicz
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Krzysztof Frąckiewicz
Siedziba komitetu: Przychody
Cel: zgłoszenie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
2. KWW Kamil Jędruchniewicz
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Paulina Maria Galińska
Siedziba komitetu: Przychody
Cel: zgłaszanie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
3. KWW Aktywne Tłuściec i Żabce
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Patryk Kurowski
Siedziba komitetu: Żabce
Cel: zgłoszenie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
4. KWW - "Razem dla Gminy"
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Michał Charczuk
Siedziba komitetu: Strzakły
Cel: zgłoszenie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
5. KWW Moja Gmina
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Krzysztof Sójka
Siedziba komitetu: Rzeczyca
Cel: zgłaszanie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
6. KWW Marek Okliński
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Marzena Maria Złotkowska
Siedziba komitetu: Jelnica
Cel: zgłaszanie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
7. KWW Przyjazna Gmina Międzyrzec Podlaski
Pełnomocnik wyborczy komitetu: Halina Nejranowska
Siedziba komitetu: Tłuściec
Cel: zgłaszanie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)
8. KWW Wieś Utrówka Razem
Pełnomocnik: Piotr Smoleński
Siedziba komitetu: Utrówka
Cel: zgłaszanie kandydatów na radnych (Gmina Międzyrzec Podlaski)

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (10 marca 2024 21:18)
  O może znowu da komuś chlewnię smród postawić Albo wybuduje prywatną drogę
  autor: gość

  (10 marca 2024 20:53)
  Wybierz mądrze
  Dość samozachwytu i lania wody . Udawania pobożnych mając diabła pod skórą . Czas na rzetelną ocenę samorządowców i zmiany .
  autor: Kontrkandydat

  (26 lutego 2024 20:02)
  Jak to nie? A droga do kiełbasiarni?
  autor: gość

  (26 lutego 2024 19:30)
  MC
  Bardzo dużo ludzi go nie trawi.Nigdy w niczym nie pomógł.
  autor: Xxx

  (23 lutego 2024 21:32)
  Sam ze sobą???
  autor: gość

  (23 lutego 2024 17:44)
  a ma z kim przegrać?
  autor: gość

  (23 lutego 2024 16:05)
  Ma szansę wygrać???
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny