Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.0°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Walczyli na międzyrzeckich przedpolach

29 sierpnia 2023 19:18 | autor: Anna Ostapiuk
Cmentarz bohaterów w Maniach (fot. UG Międzyrzec Podlaski)

29 sierpnia 1831 r. na przedpolach Międzyrzeca Podlaskiego rozegrała się jedna z największych bitew powstania listopadowego. Na polach wsi Manie i Rogoźnica walczyły przeciw sobie wojsko polskie pod dowództwem gen. Girolamo Ramorino i wojsko rosyjskie pod dowództwem gen. Grigorija Rosena. Dziś mijają 192 lata od zwycięskiej potyczki.

Pod Międzyrzecem Podlaskim oddział wydzielony z korpusu gen. Ramorino pod dowództwem gen. dyw. Ignacego Prądzyńskiego pobił Rosjan z 26. Dywizji Piechoty gen. lejt. Jewgienija Gołowina. Rosjanie poniósłszy niewielkie straty wycofali się. Pod Rogoźnicą siły powstańcze korpusu gen. dyw. Girolamo Ramorino rozbiły rosyjską osłonę 26. Dywizji Piechoty. Z oddziału liczącego 2,1 tys. żołnierzy, 1 tys. z dowódcą sił nieprzyjacielskich gen. Werpachowskim dostało się do niewoli, a 500 zginęło. W walce wyróżnił się 5. Pułk Piechoty płk. Stanisława Rychłowskiego ( Muzeum Wojska Polskiego ).

Walczący w bitwie żołnierze, którzy polegli w starciu z wrogiem, zostali pochowani na nekropolii w Maniach. Została ona poddana rewitalizacji w 2018 r. w ramach projektu "Cmentarz Wojenny Powstańców z 1831 r. w Maniach – zachować od zapomnienia." objętego programem „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (30 sierpnia 2023 05:59)
  Chyba znowu litrówka była ? Raczej 1831 rok.
  autor: gość

  (30 sierpnia 2023 04:21)
  Może 1931.
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny