Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Więcej atrakcji nad wodą

2 września 2018 11:08 | autor: redakcja

Władze Międzyrzeca Podlaskiego chcą pozyskać kilkanaście milionów złotych na rewitalizację terenu międzyrzeckich jeziorek. W planach jest budowa infrastruktury drogowej, placów zabaw i torów dla rolkarzy i rowerzystów. Rozbudowana ma być miejska plaża.

40 hektarów żwirowych wyrobisk władze miasta kupiły na początku lat 90. od upadłych lubelskich zakładów kruszywa. Wtedy byl to duży niezagospodarowany teren z drogami z płyt betonowych zbrojonych 30-centymetrowymi stalowymi prętami. Porastały go krzaki i nie bardzo było wiadomo gdzie jest brzeg. Poradzono sobie z tym dopiero, gdy grecka firma postanowiła wykorzystać beton do budowy obwodnicy Międzyrzeca na drodze krajowej nr 19. Niestety szybko okazało się, że miasto nie może korzystać z całego terenu, ponieważ firmy, które wydobywały tam żwir zagarnęły wiele prywatnych działek bez zapłaty odszkodowań. Negocjacje nad uregulowaniem stanu prawnego toczą się do dziś.

Od tego czasu żwirownia bardzo się zmieniła. Funkcjonuje tam Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy bialskiej PSW z boiskami do plażowej siatkówki i piłki nożnej, który w minionym roku wzbogacił się o cztery domki letniskowe w bardzo dobrym standardzie. Uczelnia ma teraz na żwirowni 22 miejsca noclegowe. Z tej bazy mogą korzystać studenci i młodzież polonijna. PSW także komercyjnie wykorzystuje swój ośrodek wynajmując domki dla chętnych.

W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka PSW swoje stanice mają Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa oraz Międzyrzeckie Towarzystwo Wędkarskie „Żwirek”. Po konflikcie z Polskim Związkiem Wędkarskim dotyczącym zarybiania żwirowni, władze miasta zdecydowały, że to właśnie „Żwirek” będzie gospodarzem dużego akwenu, z którego chętnie korzystają wędkarze.

- Przejęliśmy od PZW stanicę wędkarską na rzecz międzyrzeckich wędkarzy, płacąc za to ponad 20 tys. zł. – mówi burmistrz Zbigniew Kot. - Wsparliśmy również działania „Żwirka” tworząc społeczną radę wędkarską, w której reprezentowane są wszystkie koła wędkarskie działające na terenie miasta – dodaje. Stowarzyszenie za tą pomoc odpłaca aktywnością w zarybianiu akwenu i pozyskiwaniu pieniędzy z zewnątrz. Za pośrednictwem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania „Żwirek” otrzymał ponad 162 tys. zł na modernizację stanicy. Dzięki temu można tam wymienić okna, drzwi, pokrycie dachu oraz instalację sanitarną i elektryczną. Będą też zakupy pomostów pływających do cumowania łodzi o łącznej długości 24 m i 10 łodzi turystyczno-wędkarskich.

Najchętniej odwiedzanym miejscem na jeziorkach jest miejska plaża, obok której znajduje się stok narciarski. Ten niewykorzystywany latem obiekt w tym roku znalazł nowe zastosowanie. Utworzono tam tor wodny. O nową atrakcję dla wypoczywających zadbał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zjazd po nawadnianym ślizgu odbywa się na specjalnych pontonach. Zjeżdżalnia zabezpieczona burtami ma 50 m długości i 2,5 m szerokości. Tor jest atrakcją sezonową, montowaną na wakacje. W przyszłości będzie można go rozbudować dokupując dodatkowe moduły.

Miasto za pośrednictwem BLGD pozyskało dofinansowanie na zagospodarowanie terenu obok stoku. Zamontowano nowy pomost pływający o długości 24 m. Zakupiono również sprzęt pływający - cztery kajaki i dwa rowery wodne. W pobliżu stoku powstał budynek, w którym jest przechowywany sprzęt. Celem zadania współfinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest ułatwienie dostępu do turystyki wodnej. Koszt inwestycji to 162 tys. zł, z czego ponad 83 tys. to kwota dotacji.

Burmistrz zapowiada, że w przyszłym sezonie wypoczywający powinni mieć do dyspozycji większą plażę z lepszym zapleczem. - Udało nam się rozwiązać problem dotyczący naszego kąpieliska. Po zmianie prawa wodnego nie posiadający umowy władania terenem nie może na nim organizować kąpieliska. A pomiędzy stokiem a wodą teren jest prywatny. Od wielu lat nie było podpisanej stosownej umowy z właścicielem, który mieszka w Afryce. Udało nam się z nim skontaktować. Nie chce tego sprzedać, natomiast zgodził się na udostępnienie swojego gruntu. Nie będziemy więc musieli przenosić plaży, tylko ją rozbudujemy już na gruntach należących do miasta - informuje burmistrz.

Sprawy własnościowe od zawsze stanowiły najwiekszy problem dotyczący zagospodarowania obszaru międzyrzeckich jeziorek. Teren przypominał szachownicę, na której miejskie działki sąsiadowały z prywatnymi. - Od początku kadencji staramy się, aby ten układ własnościowy był bardziej czytelny. Przebrnęliśmy przez najważniejszy i najtrudniejszy etap dotyczący własności gruntów. Zostały scalone nieruchomości pozwalające na budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego stok ze strefą parkingową, która znajdzie się przy ośrodku PSW, wiec będą mogli z niej korzystać także wedkarze i żeglarze – mówi burmistrz.

Prowadzone są rozmowy na temat drogi ze ścieżką rowerową i chodnikiem, która połączy ulice Zahajkowską (wzdłuż lasu) i Berezowską. Wiekszość gruntow potrzebnych do jej budowy jest już własnością miasta. Są nawet uzgodnienia z Zarządem Dróg Wojewódzkich na temat włączenia tej drogi do ronda, od którego będzie się zaczynała wschodnia obwodnica miasta.

- Udało się wykupić wiele nieruchomości, między innymi działkę na której stoi most łączący strefę berezowską i zahajowską. Właściciel groził rozebraniem mostu, bo został postawiony bez jego zgody. Rozwiązujemy te problemy jeden po drugim. To ważne, bo budowa infrastruktury drogowej, doprowadzenie kanalizacji i energii elektrycznej pozwoli na aktywizację tych terenów. Będzie tam mogło inwestować miasto oraz prywatni właściciele. Nasze działania już teraz pozwoliły pojawić się nowym podmiotom inwestującym na tym terenie – tłumaczy burmistrz.

Władze miasta złożyły wniosek o unijne dofinansowanie na rewitalizację znacznego obszaru żwirowni. Obejmuje on strefę od stoku narciarskiego po otoczenie PSW. Plany dotyczą budowy boisk, placów zabaw, toru dla wrotkarzy i rolkarzy oraz toru dla rowerów górskich. - Będą tam miejsca wyznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej przez naszych mieszkańców, bo w tym obszarze miasto z nimi nie będzie konkurowało, a plaża wymaga takich terenów. Zależy nam na uatrakcyjnieniu tej przestrzeni. To będą nasze główne działania w najbliższej perspektywie – zapowiada Zbigniew Kot.

Dodaj swój komentarz:
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (7 września 2018 15:00)
  Dokladnie tak sie dzieje,za kadencji burmistrza Kota-kto nie z nami (czytaj z Platforma Obywatelska)ten przeciwko nam.Pre osob juz sie o tym dobitnie przekonalo,szczegolnie w szkolach,gdzie bulterier Kota,sieje strach.
  autor: gosc

  (7 września 2018 10:40)
  Pan Janus organizuje spotkanie w dawnej szkole muzycznej. Budynku obecnie zajmowanym przez OSP. Gdzie nie pójdzie to wszyscy - Boje się ( bo żona w szkole pracuje, bo mnie zjedzą, bo synowa pracuje w itd.). Kochani, Pan Janus nie zamierza uprawiać polityki w mieście. Pan Janus chce by w mieście zaczęło być, tak jak powinno być. Każdy robi to co do niego należy. Bez obaw i powiązań. Zależności, bez mściwości, bez haków.
  autor: Pan J.

  (7 września 2018 07:09)
  PO'-spolici oszusci
  Kazdy ze strazakow ma prawo miec swoje poglady,nie musza byc klakierami pana Kota z Platformy Obywatelskiej
  autor: gosc

  (7 września 2018 00:06)
  Zadyma pisowców !
  Pan Janus organizuje spotkanie wyborcze, ok ale gdzie? W OSP STOŁPNO - Nie mieszaj Pan OSP do polityki, OSP tak jak PSP nie pyta z jakiej opcji tylko jak jest dyspozycja wyjazdu to nie "wyjeżdża" tylko zapier..... żeby zrobić swoje!!! STRAŻ czy Państwowa czy Ochotnicza to nie miejsce na politykierstwo - Trochę godności i honoru!!! A na marginesie - Zarząd OSP Stołpno to już organizacja polityczna popierająca PIS ? Że zgadza się na takie fikołki?
  autor: ufoludek

  (6 września 2018 15:19)
  ubojnia pomnikiem Kota
  Burmistrz Kot nie mial czasu na zwirownie,priorytetem byla pomoc swemu partyjnemu koledze z PO,S.Lesiukowi w jak najszybszej realizacji budowy ubojni.Ot i cala tajemnica.
  autor: gosc

  (6 września 2018 14:30)
  Stanica
  Wydaje mi sie ze stanica to powod do dumy. Ktore z okolicznych miejscowości zoorganizowalo jakiekolwiek mistrzostwa świata w dodatku pracujac społecznie?
  autor: X

  (6 września 2018 14:05)
  Pan Janus wskazał proste rozwiązanie, które winno być zrealizowane 10 lat temu. Bez planów, bez projektów i wizualizacji. Wystarczy skosić trawę, wysypać 20 wywrotek piachu, 2 dni pracy spychacza i 80% roboty jest ogarnięte. Jaki to wysiłek? jakie to koszty? Chcielibyście korzystać z pałaców, a siedzicie klepisku, przyzwyczajeni od lat. Malkontenci
  autor: gość

  (6 września 2018 13:22)
  Zbigniew Kot na zwirowni nie zrobil kompletnie nic,mimo zapowiedzi i projektow,ktorych nikt nie widzial.To typowy prozniak,ktory siedzi w magistracie i pierdzi w stolek.
  autor: gosc

  (6 września 2018 11:43)
  Bohomazy flamastrem na mapce zwirowni to konepcja p. Arkadiusza Janusa w zakresie rozwoju zwirowni kandydata na burmistrza. ŻAŁOSNE
  autor: Gosc

  (6 września 2018 11:08)
  Hotel i baza noclegowa na terenie miejskim wydzierzawionym prywatnemu stowarzyszrniu na 50 lat i budowany przez poprzednoka za pieniadze podatnikow ot powod do dumy jesze przy Zaciszu
  autor: Gosc

  (6 września 2018 10:58)
  Toy Toy postawiono na wniosek plażowiczów dodatkowo do WC znajdującej się w budynku wypożyczalni, by mogły z niej skorzystać osoby przyjeżdzające na zwirownię przed godz. 10.00 oraz zostajace po godz.18.00, bo w tych godz. funkcjonuje od lat budynek pod stokiem.
  autor: gość

  (6 września 2018 10:27)
  gość
  Miasto poszło na łatwiznę stawiając toi toi której bo jej nie trzeba sprzątać. A tak musiałby pracownik pójść i ogarnąć łazienkę a to już najwidoczniej problem. To że w takiej łazience mógłby ktoś się przebrać czy skorzystać a nawet jak człowiek umyć ręce to już nie istotne. To po co nam ten budynek z łazienkami z których nie można skorzystać?
  autor: gość

  (6 września 2018 10:12)
  gość 2
  Przecież jest budynek miejski przy stoku z wypożyczalnią i są tam łazienki. Dlaczego ich się nie udostępnia tylko stawia się toikę do której strach wejść i śmierdzi. To jest żenujące.
  autor: gość

  (5 września 2018 14:14)
  Po co stoi ta buda tuz przy wodzie,zwana wypozyczalnia
  autor: gosc

  (5 września 2018 12:31)
  Czy naprawdę trzeba być ślepym, żeby nie widzieć braku wc przy plaży? Stoi tylko toy- pełne słońce, wielu ludzi, gdzie załatwiać ludzkie potrzeby i umyć potem ręce? Dlatego okoliczne krzaki są zasrane a większość sika do wody. A Wy tu o inwestycjach....Brak przebieralni też wam nie przeszkadza? i jeszcze jedno- ktoś dostawał paragony fiskalne za zakupy i wypożyczenia u ratowników ? Bo nie wiem tego.
  autor: gość

  (5 września 2018 11:51)
  Dobrze że ten portal wspomniał o Stowarzyszeniu Rozwoju Żeglarstwa, organizacji która kilka lat wcześniej przed grekami i PSW rozpoczęła adaptacje terenu. Chyba to była pierwsza konsekwentna działalność w kierunku turystyki i rekreacji.
  autor: r

  (4 września 2018 06:47)
  PSW
  Piękna reklama dla PSW , a co miasto i mieszkańcy mają z tego terenu ???
  autor: x

  (3 września 2018 22:58)
  macie racje!!! wyje....ć kota i głosować na pis-iora- wtedy kazik wprowadzi obowiązkową spowiedź dla każdego w międzyrzecu plus stówa na tacę co niedziela
  autor: gość

  (3 września 2018 21:58)
  Do JA
  Straż czyli OSP Stołpno(jak dobrze zrozumiałem)jest stowarzyszeniem do ścisłej współpracy z PSP tak jak całość, a że to jest jak w ich reklamowym banerze "Straż inna niż wszystkie" to jest tak jak jest. Początek kampanii wyborczej naczelnika ???
  autor: gość

  (3 września 2018 21:07)
  ubojnia priorytetem burmistrza Kota
  Co tam piekna przyroda,czysta woda,atrakcje dla mieszkancow i turystow,najwazniejsza dla Kota jest ubojnia,ktora juz niedlugo zamieni nasze miasto,w smierdzaca rozjechana dziura
  autor: gosc

  (3 września 2018 20:01)
  kpina z mieszkańców
  Oczy przecieram ze zdumienia. 1.4 Lata temu Z. K. wskazał, że nie widzi sensu inwestowania w 250 m plaży – odsyłam do youtube. 2. Zakup rowerów i kajaków kosztowało ponad 160 tyś. Do tego należy doliczyć obsługę. Wygaszono w ten sposób zapał i potencjał strażaków. Po prostu otworzono im konkurencje. To co dzisiaj widzimy – ratownik, sprzęt, pompowane atrakcje to ich wysiłek i własność. Chłopaki zarabiają i inwestują. Dzięki ich zapałowi mamy najlepsze zabezpieczenie – Okuninka nie ma takiego sprzętu ratowniczego. Od 2013 roku nikt się nie utopił. 3.zerwano umowę z wykonawcą i zapłacono kary. Dodam w tym miejscu, że koszt utrzymania wyciągu narciarskiego miał być sfinansowany przez związek za tantiemy z organizacji zawodów. 4. Wstrzymano organizacje mistrzostw Europy, świata. Miał być hotel, baza noclegowa, umowa z AWF, obozy, kolonie, zielone szkoły = miejsca pracy. 5. chyba w 2011 roku wzdłuż ul. Zahajkowskiej zbyto działki z zastrzeżeniem obowiązku zainwestowania 30.000 zł w terminu 3 lat. Zainwestowali nieliczni, a obecni nie rozliczają.
  autor: JA

  (3 września 2018 12:54)
  Dobrze by bylo rozbic ten uklad PO-PSL,Kota i Zmijana wy..bac w kosmos,a Litwiniukow,Kostke i Gajewskiego z PSL,na zielona trawke
  autor: gosc

  (3 września 2018 12:46)
  Żwirownia
  AREK JANUS kandydat na burmistrza Międzyrzeca mówi o planach rozwoju Międzyrzeckich Jeziorek, opublikował na Facebook szkic powiększenia plaży, ma pomysł na uatrakcyjnienie tych terenów aby służyły mieszkańcom i potencjalnym turystom którzy zostawią u nas pieniądze, to teraz Kot sobie przypomniał że żwirownia w Międzyrzecu istnieje.
  autor: Mieszkaniec

  (2 września 2018 15:26)
  !!
  Zajmij sie pan rzeką.. Poprzednik dbał o jej czystość kilka razy do roku.. Pan nie dba wcale..
  autor: 654

  (2 września 2018 13:52)
  Panie Kot przestan pan pieprzyc,przez 4 lata postawiliscie budke i kawalek pomostu i nazywacie to,wypozyczalnia sprzetu.Panska kadencja to syf trypla gania na zwirowni,nie zrobil pan nic,bo to co jest, zostalo po pana poprzedniku.Nie przypisuj pan sobie,czyis zadlug.
  autor: gosc

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny