Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Zapraszają na jubileusz do Tłuśćca

23 lutego 2019 20:45 | autor: Anna Ostapiuk
Członkinie zespołu "Sami Swoi" utworzonego przez KGW w Tłuśćcu (fot. miedzyrzec.info)

Z okazji jubileuszu 55-lecia Koło Gospodyń Wiejskich z Tłuśćca zaprasza do remizy OSP na występ artystyczny podsumowujący dotychczasową działalność.

KGW z Tłuśćca powstało z inicjatywy operatywnych kobiet wiejskich w 1964 r. Stanowisko przewodniczącej objęła wówczas Halina Makaruk i pełniła je piętnaście lat. Po niej stery przejęła Maria Bogucka, która kołem kierowała aż do grudnia 2018 r. Obecnie przewodniczącą jest Agata Narojek.

Koło od początku działalności związane było z kółkiem rolniczym. Uczestniczyło w wycieczkach, szkoleniach i warsztatach, m.in. kulinarnych i rękodzielniczych. Działało prężnie na rzecz społeczności lokalnej, sprowadzało kurczęta dla mieszkańców, prowadziło wypożyczalnię naczyń.

Obecnie grupa liczy 46 kobiet, w wieku od 40 do 90 lat. Członkinie biorą aktywny udział w warsztatach własnych oraz projektach realizowanych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Tłuściec (SILT). Tworzą w wielu technikach rękodzielniczych, m.in. szydełko, druty, haft krzyżykowy, filc, decoupage, wykonują choinki z szyszek, różnorodne anioły i bombki choinkowe, pisanki wielkanocne oraz kwiaty. Panie wiją palmy wielkanocne oraz tradycyjne wieńce dożynkowe z charakterystycznym dla Tłuśćca motywem przewodnim – orłem.

REKLAMA

Wieńce KGW były wiele razy nagradzane (m.in. I miejsce na dożynkach wojewódzkich). Do sukcesów koła należy także I miejsce w konkursie na stoisko wielkanocne w Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce. Panie na co dzień spotykają się w świetlicy OSP oraz w bibliotece w Tłuśćcu, którą kieruje jedna z członkiń koła, Elżbieta Baj.

W 2009 r. tuż po dożynkach gminnych w Tłuśćcu członkinie KGW uformowały Zespół Ludowy „Sami Swoi”, któremu przewodniczy Zofia Nejranowska. W skład zespołu wchodzą również panowie dbający o oprawę muzyczną: Tadeusz Sójka – akordeon i Józef Leszczuk – bębenek. Repertuar obejmuje piosenki biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki. Zespół każdego roku we wrześniu organizuje „Jesienne Spotkania z Piosenką”. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych gminy Międzyrzec Podlaski.

Jubileusz 55–lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Tłuśćca odbędzie się w remizie OSP w Tłuśćcu 2 marca. Początek o godz. 17.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny