Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Zmarł ksiądz Michał Domański

2 kwietnia 2020 21:15 | autor: redakcja
fot. parafia św. Mikołaja

Smutna informacja z parafii św. Mikołaja. 2 kwietnia zmarł ks. prałat Michał Domański. Z Międzyrzecem związany od 1987 roku. Honorowy Obywatel Miasta Międzyrzec Podlaski oraz Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski.

Ks. Michał Józef Domański urodził się 19 marca 1939 roku w miejscowości Stok w gminie Ulan jako syn Hieronima i Wandy z Kurowskich. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął 22 września 1962 roku z rąk ks. Biskupa Ignacego Świrskiego.

W latach 1962-1963 był wikariuszem w Łochowie, a następnie w latach 1963-1977 proboszczem w parafii Jeżyska w powiecie węgrowskim. W roku 1977 objął probostwo w Łochowie i pracował tam do roku 1987. W tym okresie, w latach 1981-1987, pełnił funkcję dziekana w dekanacie węgrowskim.

Do Międzyrzeca Podlaskiego przybył w sierpniu 1987 roku, aby objąć funkcję proboszcza parafii św. Mikołaja oraz dziekana dekanatu międzyrzeckiego.

REKLAMA

Poza swoją pracą kaznodziejską i duszpasterską dał się poznać jako dobry organizator i znakomity gospodarz. W 2000 roku zakończył się rozpoczęty przez niego gruntowny remont kościoła i placu przykościelnego. W 1997 roku zainicjował wydanie okolicznościowej publikacji o dziejach kościoła św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim autorstwa Józefa Geresza.

Był autorem przedmowy do drugiego wydania książki ks. Adolfa Pleszczyńskiego (proboszcza w kościele św. Mikołaja) pt. „Opis historyczno-statystyczny parafii międzyrzeckiej”, która ukazała się po raz pierwszy w 1911 r. w Warszawie.

Funkcję proboszcza parafii św. Mikołaja i dziekana dekanatu międzyrzeckiego pełnił przez 20 lat, do 2007 roku.

W 1999 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski, a w 2014 roku został pierwszym Honorowym Obywatelem Gminy Międzyrzec Podlaski.

Data pogrzebu nie została jeszcze ustalona, jednak ze względu na obowiązujący stan epidemiczny nie jest przewidziana koncelebra i nie będzie możliwe bezpośrednie uczestnictwo w uroczystościach pogrzebowych.

W tekście wykorzystano informacje z książki Ryszarda Kornackiego "Międzyrzec w życiorysy wpisany"

------------------------

Aktualizacja:

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (4 kwietnia 2020 12:32)
  Wieczny odpoczynek racz Mu da Panie, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
  autor: xxx

  (3 kwietnia 2020 12:24)
  o zmarłych mówi się dobrze albo nic ,dlatego nic nie powiem
  autor: gość

  (3 kwietnia 2020 09:53)
  Takie tam
  Dobrze, że nie napisał pambuk.
  autor: Heheszki

  (3 kwietnia 2020 09:34)
  Analfabeta
  Bóg piszemy przez o z kreską..
  autor: gość

  (2 kwietnia 2020 23:48)
  Księże Dziekanie Bug zapłać za posługę. Wieczny odpoczynek racz MU dać , Panie, a światłość wiekuista niechaj MU świeci, niech odpoczywa w pokoju. Amen WIELKI WSPANIAŁY KAPŁAN
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny