Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Zmarł prof. Józef Bergier

22 marca 2019 09:22 | autor: redakcja

21 marca 2019 r. w wieku 67 lat zmarł prof. Józef Bergier, rektor bialskiej Państwowej Szkoły Wyższej, nauczyciel akademicki, polityk i samorządowiec pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego. Nabożeństwo żałobne odbędzie się we wtorek (26 marca) o godz. 13 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 53/55 w Białej Podlaskiej. Ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej (wjazd od ul. Janowskiej).

Józef Bergier urodził się 17 lutego 1952 roku w Międzyrzecu Podlaskim, a swoje dzieciństwo spędził przy ulicy Lubelskiej 102. Uczęszczał do przedszkola przy ul. Warszawskiej. Później uczył sie w Szkole Podstawowej nr 1, a egzamin maturalny pisał w Liceum Ekonomicznym, gdzie wychowawcą jego klasy był pan Wacław Puka. Był ministrantem w kościele św. Piotra i Pawła, grał w piłkę nożną w zespole juniorów i seniorów RKS Huragan Międzyrzec Podlaski.

W 1975 roku ukończył studia w bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego. W 1982 r. uzyskał stopień doktora, a w 1999 został doktorem habilitowanym nauk kultury fizycznej. Tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej otrzymał postanowieniem Prezydenta RP w 2012 r.

W latach 1975-2013 pracował jako nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Filia w Białej Podlaskiej. W latach 2000-2009 sprawował funkcję rektora Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. W latach 2009-2012 był prorektorem d.s. Rozwoju Uczelni, w latach 2012-2013 pełnomocnikiem rektora ds. Rozwoju Uczelni. Od roku 2013 ponownie był rektorem PSW.

Pracę zawodową łączył z działalnością społeczną. W 1976 r. był współzałożycielem Bialskopodlaskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i pełnił w nim różne funkcje kierownicze. Uczestniczył również w pracach Międzynarodowego Stowarzyszenia Motoryki Sportowej i Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Gier Sportowych. W latach 2009-2013 sprawował funkcję Przewodniczącego Wydziału Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Autor ponad 500 artykułów naukowych, 6 autorskich podręczników i ponad 20 redakcji naukowych podręczników, wielu prac wydanych w językach obcych: angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim.

KotwicaBył działaczem NSZZ Solidarność. W 1997 r. został posłem Akcji Wyborczej Solidarność. W 2007 roku zdobył mandat senatora. Był również radnym miasta Biała Podlaska oraz wiceprzewodniczącym Sejmiku Lubelskiego. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2013), Złotym Krzyżem Zasługi (2003) i Brązowym Krzyżem Zasługi (1994). Honorowy Obywatel Miasta Międzyrzec Podlaski.

Regularnie odwiedzał Międzyrzec Podlaski. Spotkać go można było na cmentarzu parafialnym przy ulicy Brzeskiej, gdzie często odwiedzał rodzinny grób. Chętnie skorzystał z oferty międzyrzeckich władz otwierając w 2009 roku na międzyrzeckich jeziorkach uczelniany Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy.

Info: Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej, Ryszard Kornacki „Międzyrzec w życiorysy wpisany”

REKLAMA

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny